Geleneksel tarım, bitkilerin büyümelerini ve doğurganlıklarını artırmak ve onları korumak için böcek ilaçlarından yararlanır. Organik tarımda kullanımları çok kısıtlıdır.

Tarım ilaçları olarak da bilinen pestisitler, bitkileri zararlılara karşı korumak için kullanılan maddelerdir. Bunlar yabani otları öldürmek için herbisitleri, hastalıklardan kurtulmak için mantar öldürücüleri ve böcek öldürmek için böcek öldürücüleri içerir. Bu kimyasallar maalesef sadece istenmeyen durumlardan kurtarmakla kalmiyorlar, aynı zamanda sağlığımıza ve çevreye zarar verebilirler.

Pestisitler veya bitki koruma ürünleri en az bir aktif madde içerir ve aşağıdakiler için kullanılır:

1.bitkileri zararlılara ve hastalıklara karşı korur

2. Bıtkilerin büyümelerini etkiler

3. Bitki ürünlerini korur

4. İstenmeyen bitkileri öldürür veya büyümelerini önler

Pestisitlerin çevreye salınımını ve insanlanrin maruz kalmalarını sınırlamanın bir yolu, organik ürünler üretmektir. Organik tarımda, kimyasal tarım ilaçlarının yanı sıra sentetik gübreler, antibiyotikler ve diğer maddelerin kullanımı büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Organik çiftlikler ürünlerini organik olarak aramak isterlerse katı kurallara uymak zorundadırlar.

Organik ürünlerin işlenmesi için önemli ilkelerden bazıları şunlardır:

1)Tarım kimyasalları, böcek ilaçları, gübreler, antibiyotikler ve gıda katkı maddelerinin kullanımı konusunda çok sıkı sınırlamalar
2) Genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanmamak
3) Yerinde kaynaklar kullanmak
4) Hastalıklara dirençli ve yerel koşullara uyarlanmış bitki ve hayvan türlerini seçmek