Geleneksel tarım, bitkileri ve gübreleri, onların büyümelerini ve doğurganlıklarını artırmak için korumak için böcek ilaçlarından yararlanır. Organik tarımda kullanımları çok kısıtlıdır.

Tarım ilaçları olarak da bilinen pestisitler, bitkileri zararlılara karşı korumak için kullanılan maddelerdir. Bunlar yabani otları öldürmek için herbisitleri, hastalıklardan kurtulmak için mantar öldürücüleri ve böcek öldürmek için böcek öldürücüleri içerir. Bu kimyasallar maalesef sadece istenmeyen durumlardan kurtulmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlığımıza ve çevreye zarar verebilir.

Pestisitler veya bitki koruma ürünleri en az bir aktif madde içerir ve aşağıdakiler için kullanılır:

1.bitkileri zararlılara ve hastalıklara karşı korur
2.Bitkilerin ne kadar büyüdüğünü etkiler
3.bitki ürünlerini korumak
4.istenmeyen bitkilerin büyümesini öldürmek veya önlemek

Pestisitlerin çevreye salınımını ve insanlara maruz kalmayı sınırlamanın bir yolu, organik ürünler üretmektir. Organik tarımda, kimyasal tarım ilaçlarının yanı sıra sentetik gübreler, antibiyotikler ve diğer maddelerin kullanımı büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Organik çiftlikler ürünlerini organik olarak aramak isterlerse katı kurallara uymak zorundadırlar.

Organik ürünlerin işlenmesi için önemli ilkelerden bazıları şunlardır:

1)Tarım kimyasalları, böcek ilaçları, gübreler, antibiyotikler ve gıda katkı maddelerinin kullanımı konusunda çok sıkı sınırlamalar
2) Genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanmamak
3) Yerinde kaynakları kullanarak
4) Hastalıklara dirençli ve yerel koşullara uyarlanmış bitki ve hayvan türlerini seçmek