Bu dihidrojen infüzyonu olan oksijen molekülü, Dünya’daki tüm canlı formların temelini oluşturur. Yemek pişirmek veya temel sağlık ihtiyaçları için olsun suyun, hayatta kalma ihtiyacımız nedeniyle, yeri doldurulamaz. Temiz içme suyuna erişimi olmayan mahrumiyet nedeniyle dünya nüfusunun yaklaşık 3,4 milyonunun öldüğü tahmin edilmektedir. Güvenli içme suyu sağlamak, yalnızca kimyada bir çözüme sahip olduğu küresel bir sorun olmaya devam etmektedir. İnsanlığa bir nimet olarak, kimyasal endüstriler temiz içme suyuna erişimi iyileştirecek çeşitli su arıtma kimyasalları ile ortaya çıkmıştır.

Su arıtma kimyasalları tanımı iki satırda verilebilir, ancak bu yeterli değildir ve yapıldığında keyfi olabilir. Su arıtma kimyasallarına güvenmemizi sağlayan kısa bir giriş yapalım.

Aynı zamanda, insan ihtiyaçlarını karşılamak ve endüstriyel faaliyetleri desteklemek için, güvenli ve temiz suya olan talep sürekli olarak artmaktadır. Artan kentleşme ve ekonomik kalkınma ile mevcut su arzının giderek büyüyen talepleri karşılaması pek olası değil. Bu nedenle, kimya endüstrisi, içme, pişirme, sulama ve endüstriyel amaçlı kullanım gibi birkaç kullanım için su kullanımının kabul edilebilir hale getirilmesi için yenilikçi su arıtma yöntemlerini kullanmaktadır. Su arıtma yöntemleri, kazan suyu arıtımı, soğutma suyu arıtımı, su arıtma ve atık su çıkışının arıtılmasını içeren dört temel işlemi kullanır. Su arıtma işlemi sırasında çıkan maddeler, katı maddeler, virüsler, mantarlar, bakteriler, algler ve mineralleri askıya Alinir. Süreç hem fiziksel hem de kimyasal yöntemleri içerir. Bu işlemde kullanılan kimyasallara su arıtma kimyasalları denir.