Dipotasyum fosfat (K2HPO4), genellikle bir gübre, gıda katkı maddesi ve tampon maddesi olarak kullanılan, suda çözünür bir tuzdur. Yaygın bir fosfor ve potasyum kaynağıdır.

Fosfat mineral fosfor içeren yüklü bir parçacıktır. İnsan vücudu, dişleri ve kemikleri onarmak ve inşa etmek, kasların kontraksiyonunu yapmak ve sinirlerin işlevine yardımcı olmak için fosfor gerektirir.

Dahası, fosfat deoksiribonükleik asit (DNA) veya hücre zarları tarafından kullanılanlar dahil olmak üzere çok sayıda temel madde için bir yapı bloğu olarak kullanılır.

Sağlık ve fitness için, vücudunuzun enerji için ihtiyaç duyduğu yüksek enerjili bir molekül olan ATP (adenosin trifosfat) üretiminde oynadığı parça için aranır.

Bu bir potasyum ve fosfor kaynağıdır. Fosfatın buraya geldiği yer burasıdır. Fosfat mineral fosfor içeren yüklü bir parçacıktır. Sağlıklı dişlerinizi ve kemiklerinizi korumak, onarmak ve yeniden inşa etmek için vücudunuzun fosfor ihtiyacı vardır. Sadece bu değil, aynı zamanda fosfat kaslarınızı yapmasını ve gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

 

Dipotasyum Fosfat Kullanımları

İçecek, gıda üretimi ve diğer birçok endüstri gibi çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilir.

Çözünür bir tampon olarak kahve kremasında (son zamanlarda bazı McDonald’s ürünlerinde bulunan) dipotasyum fosfatların kullanımının, fosfatın üretim satışlarını önemli ölçüde artırması beklenmektedir.

Dayanıklılık

Ağırlıklı halterciler ve dayanıklılık atletleri tarafından kullanılır, çünkü antrenman seansları arasında daha hızlı bir iyileşme sağlarken dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olur. En az yarım saat bir durmadan antrenman yapmayı planlıyorsanız bunu kullanmanız önerilir.

Ayrıca, DKP, çok sayıda içecekde bir anti-caking maddesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Anticaking maddeleri ya parçacıkları kaplayarak ve onları su itici hale getirerek ya da fazla nemi emerek işlev görürler. Ayrıca, toz halindeki gıda ürünlerinde, örneğin baharatlar, hazır çorbalar ve tuzlarda kullanılır.

Bir anti-caking maddesi olarak, bu madde aynı zamanda pıhtılaşmayı önlemek için kuru toz içeceklerde ve taklit sütlü kremalarda kullanılır. Ayrıca maya üretimi ve diğer fermantasyon süreçleri sırasında ve besin maddeleri için mineral katkı maddesi olarak besin kaynağı olarak kullanılır.

Günlük Ürünler

Son olarak, peynir, kahve kreması, et işleme ve buharlaştırılmış sütte kullanılır. Bazen, hümektanların (veya nemlendiricilerin) rolünü yerine getirir, böylece gıdaların kurumasını önler. Normal yiyecekler arasında çikolata, pişirilmiş ve diğer iyileştirilmiş etler ve kremalı tozlar bulunur.

Bu madde, yetişkinler için günde 700-750 miligram arasında önerilen ve ihtiyaç duyulan diyet değerini karşılamak için çeşitli formlarda multivitamin ve mineral takviyelerinde de bulunabilir.

Fosforik aside benzer şekilde, bu bileşik deterjan ve gübre üretiminde ve birkaç farmasötik üründe kullanılır.

 

Dipotasyum Fosfat:
       COA                                                                                        MSDS